Sve do druge polovine 19. veka ispred zdanja Županije nalazilo se gradsko vašarište, odnosno stočna pijaca. Omanji trg ispred zgrade načinjen je odmah po njenoj izgradnji (1805-1808). Početkom tridesetih godina 19. veka kamenom je popločan trotoar oko zgrade Županije, a 1841. g. kaldrmisan je drvenim kockama i trg ispred Županije. Stočna pijaca, koja se u to vreme, prema starom običaju, održavala na vašarištu kraj Županije, uskoro je delimično izmeštena, a ispred zgrade su posađeni omanji drvoredi, pored kojih su načinjene staze (slika ovog „perivoja“ sačuvana je na najstarijoj fotografiji Sombora nastaloj oko 1868. godine).
Kada je između 1880. i 1882. g. obnavljana i proširena zgrada Županije, dotadašnji drvoredi i staze bili su uklonjeni, a okruženje i prostor ispred novog i raskošnog županijskog zdanja ostali su blatnjavi, glibavi i zarasli u trsku, pa je Odbor za ulepšavanje grada preporučio da ispred Županije bude posađen park. U smislu te preporuke, neposredno ispred zdanja Županije načinjen je 1886. g. omanji trg sa sadnicama četinara tise, poređanim u polukrug i rezidbom kupasto oblikovanim, koje i danas postoje. Ipak, do nastanka velikog Županijskog parka trebalo je čekati još duže od decenije (do 1898).
Trg ispred Županije je, krajem 19. veka, nosio ime Trg Slobode, a zatim je nazvan imenom ubijene austrougarske carice Jelisavete. Posle Prvog svetskog poneo je ime srpskog cara Uroša, poslednjeg vladara iz loze Nemanjića, čije su mošti, između 1716. i 1718. godine, bile sklonjene u somborsku Malu pravoslavnu crkvu. U vreme mađarske okupacije (1941-1944) trg je nazvan imenom admirala i regenta Mikloša Hortija, a po oslobođenju mu je vraćen naziv cara Uroša.
Veoma retko je trg ispred Županije korišćen za okupljanja i maniefstacije, koji su znatno češće održavani na Trgu Sv. Trojstva i Trgu Sv. Đorđa. Tokom 19. veka ovde su organizovane manifestacije samo prilikom ustoličenja novog velikog župana Bačko-bodroške županije (sačuvana je slika takve svečanosti iz 1825. godine), a u 20. veku zabeležena su svega dva veća okupljanja na ovom trgu (u leto 1919. godine, kada je ovde boravio prestolonaslednik i regent Aleksandar Karađorđević, i pola veka kasnije, u proleće 1969. godine, kada je na Trgu cara Uroša dočekan predsednik SFRJ maršal J. B. Tito).
Trg je asfaltiran šezdesetih godina 20. veka, a prilikom rekonstrukcije Glavne ulice 2008. g. uređen je u arhitektonskom skladu sa Glavnom ulicom i parkom.
Milan Stepanović