Radio Beograd je svoj eksperimentalni program počeo da emituje 1924. godine, a od 24. marta 1929. g. otpočeo je redovan program radija, čiji se studio, sve do 1941. godine, nalazio u zgradi Srpske kraljevske akademije u Knez-Mihailovoj ulici u Beogradu.
Prvi zabeležen neposredan susret Somboraca sa Radio-Beogradom dogodio se u leto 1929. godine, svega par meseci nakon početka emitovanja redovnog programa, kada je inače vrsni gajdaš Sima Stojkov (rođeni deda poznatog somborskog slikara Save Stojkova) uživo nastupio i svirao u programu Radio-Beograda.
Sombor je pre 83 godine, 7. i 8. marta 1936, imao i svoj dan na Radio Beogradu. „Somborski dan“ započeo je na talasima ovog radija u subotu uveče, 7. marta, u 21 čas, direktnim večernjim prenosom koncerta Somborskog srpskog crkvenog pevačkog društva iz Velike sale Gradske kuće.
Potom je, u 22:15, prenos nastavljen nastupom somborskih tamburaša Relića-Cicvarića iz kafane „Beograd“, koja se nalazila u prizemlju zdanja ovdašnje Srpske čitaonice.
Sledećeg jutra, u nedelju 8. marta, na talasima Radio-Beograda direktno je u 09:30 iz Svetođurđevskog hrama u Somboru prenošena nedeljna liturgija, a nakon tog, u 11 časova, iz Velike sale Gradske kuće, prenošen je koncert zajedničkog orkestra Muzičke sekcije Somborskog srpskog crkvenog pevačkog društva i Somborskog diletantskog muzičkog zbora, tokom koga su izvođena dela Hajdna, Mocarta i Vebera.
U podne je počeo prenos koncerta somborskog Srpskog zanatlijskog pevačkog društva, a u 16 časova prenošen je „Školski čas“, u okviru koga su horska i muzička dela izvodili Muzička škola Somborskog srpskog crkvenog pevačkog društva, Mešoviti hor somborske Državne učiteljske škole i Ženski hor somborske Ženske građanske škole. Posle toga prenošen je blok narodne muzike u kojem su učestvovali Tamburaška sekcija somborske Trgovačke omladine, poznati somborski gajdaš Kosta Koca Šarčanski, harmonikaš Jovan Mijatović i solo pevač Đurica Bačić.
U okviru „Nacionalnog časa“, predavanje „O značaju i uticaju Sombora na kulturu Vojvodine“ održao je u 19:30 arhimandrit Stefan Ilkić. Završni prilog „Somborskog dana“ na Radio-Beogradu počeo je u 21 čas, prenosom zajedničkog koncerta somborskih pevačkih društava u Gradskoj kući, u kome su nastupili Muški hor Pevačke župe „Dr Laza Kostić“, Somborsko srpsko zanatlijsko pevačko društvo, Somborsko mađarsko zanatlijsko pevačko društvo, Somborsko srpsko ratarsko pevačko društvo, Pevačko društvo Građanske kasine i Somborsko srpsko crkveno pevačko društvo. Na programu su bila dela kompozitora Bandura, Milojevića, Pogačnika, Bajića, Žganjeca, Mokranjca i Gotovca.
Građani Sombora pozvani su, nekoliko dana ranije, putem plakata i objave u lokalnom listu „Glas naroda“, da u što većem broju prisustvuju zakazanim koncertima i priredbama.
Konačno, još jedna veza između Sombora i Radio-Beograda nastala je početkom januara 1938. godine, kada je za direktora Radio-Beograda imenovan akademik Veljko Petrović, rođeni Somborac, znameniti srpski pesnik i pripovedač, koji je svoj rodni grad (kome je u pripovetkama dao sad već slavni pseudonim Ravangrad) i njegove stanovnike književno afirmisao i ovekovečio u bogatom i obimnom pripovedačkom opusu. Na položaju direktora beogradskog radija Veljko Petrović se nalazio sve do aprilskog sloma Kraljevine Jugoslavije 1941. godine.
Milan Stepanović