U prepunoj Velikoj sali zdanja Županije u Somboru, u utorak, 30. oktobra, predstavljena je nova knjiga Milana Stepanovića „Plemićke porodice u Somboru do kraja XVIII veka“, koju su pre nekoliko dana objavili somborski izdavači Gradska biblioteka „Karlo Bijelicki“ i UG „Norma“.
Prisutne su pozdravili dr Zoran Parčetić, predsednik Skupštine grada Sombora, Nataša Turkić, direktorica Gradske biblioteke i Aleksandra Medurić Kalčan, potpredsednica UG „Bunjevačko kolo“, koje je, sa izdavačima, bilo jedan od organizatora promocije Stepanovićeve knjige.
O knjizi je govorio istoričar prof. dr Saša Marković, koji je naglasio značaj upotrebe istorijskih izvornika (arhivskih dokumenata i literature), upravo na način kako je to urađeno u knjizi o somborskim plemićkim porodicama, za koju je rekao da je pisana pitko, skoro esejistički, ali naučno i faktografski. Prof. Marković je zaključio da mnogi naši gradovi, sa znatno siromašnijom tradicijom od Sombora, ulažu mnogo u pokušaj da svoje nasleđe predstave kao značajno, a da Sombor, koji ima neuporedivo veće bogatstvo kulturno-istorijske baštine, još uvek ne predstavlja to nasleđe proporcionalno njegovom značaju i veličini, te da je ova knjiga putokaz kako dalje treba da se radi na promociji zavičajne baštine.
Jedan od recenzenata knjige doc. dr Miloš Petrović povukao je paralele između Stepanovićeve knjige i studija i knjiga srodnih sadržaja kako u istoriografiji, tako i u književnosti, te je dao istorijski pregled odnosa između plemstva i države, posebno naglasivši razliku između nekadašnje moći plemstva, uzevši za primer plemićki porodicu Cobor, i kasnijeg plemstva koje je vremenom izgubilo moć i uticaj.
Autor knjige je izložio genezu plemstva kroz vekove, obrazložio je sistem nobilitacije i dao kratak pregled somborskog plemstva i njegovog uticaja na politički, privredni, kulturni i urbani razvoj grada. Objasnio je metodologiju rada na knjizi o somborskim plemićkim porodicama, kao i kriterijume njihovog odabira u studiji koju je napisao.
Na promociji su pročitani i prikazi Stepanovićeve knjige iz pera somborskog književnika Fekete Jožefa i subotičkog istoričara Vladimira Nimčevića. Ujedno je predstavljena i slika novosadskog slikara Danila Vuksanovića (Grb slobodnog i kraljevskog grada Sombora, kombinovana tehnika, 2012), koja se nalazi i na koricama knjige, kao i slika somborskog slikara Jene Višinke (Portret Martina Parčetića, prvog somborskog gradonačelnika, ulje na platnu, 2018), premijerno prikazana na promociji.
Prikaz knjige M. Stepanovića o plemićkim porodicama u Somboru, iz pera književnika Fekete Jožefa, pročitala je prof. Bibijana OršovaiKnjiga Milana Stepanovića „Plemićke porodice u Somboru do kraja XVIII veka“, uz uvodnu studiju, sadrži i priloge o 55 plemićkih somborskih plemićkih porodica (poreklom bunjevačkih, srpskih, mađarskih, hrvatskih, nemačkih i slovačkih), u vremenskom rasponu od 400 godina (od kraja 14. do kraja 18. veka), štampana je u koloru, na 280 strana, u B5 formatu. Autor je koristio preko 350 arhivskih izvornika i preko 250 referenci iz istorijske literature. Knjiga sadrži rezime na engleskom i mađarskom jeziku, kao i rečnik starih izraza i mera.
1 Komentar
Milan Stepanović
http://rtv.rs/sr_ci/vojvodina/backa/ko-su-bili-somborski-plemici_963380.html?fbclid=IwAR3J_mRIJRzWvTxOtZBhvRrcOcndMFdhd4fFzhXDZvY2xd4v3kypm7HLq7c